Azt mondják, hogy egy öreg kutya már nem tanul új trükköket. Fauja Singh erre igen erősen rácáfol.
Singh, a világ legidősebb maratonistája, az utolsó versenyét 2013 februárjában futotta, 101 évesen. 10 km-es távot teljesített a Hong Kong Maratonon, 1:38:28-as idővel.
Azonban nem a visszavonulásának a kora a legérdekesebb, hanem az, amikor belevágott a futásba. A "Turbános Torpedó", ahogy az indiai születésű, szikh származású futót hívni szokták, csak a 80-as éveiben kezdett futni.
A futással akarta leküzdeni a depressziót, amibe a felesége és a fia halála után esett. 2000-ben teljesítette az első maratonját, amit további nyolc követett. 2011-ben, 100 évesen indult az utolsó maratonján, Torontóban, ezzel a világ legidősebb emberévé vált, aki teljesített egy teljes maratont. A Guiness World Records nem ismeri el Singh teljesítményét, mert nincs születési anyakönyvi kivonata, nem tudja igazolni a pontos születési idejét.
Singh vegetáriánus, jelenleg a 104. évét éli. 2003-ban 5 óra 40 perces idővel megdöntötte a 90 év felettiek maratoni világrekordját.
Emelkedő trend
Singh nincs egyedül. Egyre többen kezdenek futni idősebb korukban és még a késői éveikben is aktívak maradnak. A 2012-es Boston maratonon 596 65 év feletti induló volt, közülük 47 fő már a 75-öt is betöltötte. A Wall Street Journal szerint az 50 feletti futók körében látszik a legerősebb növekedés az egész sportágban. A Walk Jog Run tagjai között 5 % 50 feletti, akiknek a fele fut, a fele mást sportol (gyaloglás, úszás, kerékpározás, stb.).
A szakértők még nem jöttek rá, hogy mi is az oka ennek a jelentős növekedésnek az idősebb korúak körében, de van néhány magyarázatuk. A visszavonulással eljön az ideje, hogy új elfoglaltságokat keressenek az emberek. A futás amellett, hogy remek időtöltés, egy csapathoz csatlakozva segít közösségben maradni. Ráadásul az, hogy az ország igyekszik vonzóbbá tenni az egészséges életmódot, szintén növeli az érdeklődést.
5 tipp idősebb futóknak
Ha már a fényesebb éveidben vagy és szeretnél elkezdeni futni, ügyelj rá, hogy nem szabad hirtelen fejest ugrani a tó közepébe. Tegyél meg néhány óvintézkedést - amiket egyébként minden futónak érdemes figyelembe vennie - mielőtt megkötöd a cipőfűződet:
- Konzultálj az orvosoddal. Mondd el neki, hogy elkezdesz edzeni és kérdezd meg, hogy van-e valami, amire különösen oda kell figyelned.
- Lépésről-lépésre. Ha még új vagy az edzések világában, az első hetekben csak gyalogolj. Utána elkezdhetsz beiktatni rövidebb kocogásokat is. Fokozatosan emeld majd a futással töltött időt és apránként csökkentsd a gyaloglások hosszát.
- Lassan járj, tovább érsz. Sok futó, aki versenyeken indul, nem fut végig a teljes távon. Néha belegyalogolnak, így érnek el a célig. Ez az idősebb futók esetében igen fontos lehet, mert az ő ízületeiket és izmaikat jobban megterheli a futás.
- Pihenj sokat. A fiatalabb futók akár naponta is futhatnak problémák nélkül. Azonban az idősebb szervezet sérülékenyebb, és több időre van szüksége a regenerációhoz. A pihenős napokon nyújts, jógázz, lazíts. És ha megsérülsz, vagy fájdalmaid vannak, halogatás nélkül menj orvoshoz.
- Ismerd a kockázatokat. A súlyos szívproblémák az idősebb futóknál is megjelenhetnek, de a tanulmányok szerint nem sokkal nagyobb a kockázat, mint a fiatalabbaknál. Egy egészséges szervezet esetében a futás kockázatai általában jóval kisebbek, mint az elérhető pozitív hatások. Természetesen, ha futás közben fájdalmaid vannak, különösképpen a mellkasban, azonnal állj meg és hívj segítséget.
Forrás: Jen Matz, Walk Jog Run