A futás jó, mert számos pozitív változást és fejlődést hozhat az életünkbe. Egészséges életmód, optimális testsúly, fittség, erőnlét, több energia.
Viszont nagyon oda kell figyelnünk, mert közel sem veszélytelen. A szervezetünk rendeltetésszerű használat mellett életünk végéig segít minket. Azonban a határok túlzott feszegetésével, vagy ésszerűtlen életmód mellett komoly gondjaink, sérüléseink keletkezhetnek. Beszéljünk most kicsit részletesebben a térdről.
A Google a futás és a térdfájdalom különböző variációira rákeresve találatok tízezreit dobja ki. Ez nem véletlen. Még a legrutinosabbak is belefuthatnak olyan hibákba, amik károsítják a féltve őrzött egészségünket.
A térdünk összetett rendszer. Tele érzékeny alkatrészekkel, amiknek a sérülése könnyen felboríthatja az egyensúlyt. Járás, futás közben szinte a teljes testsúlyunk a térdünkre nehezedik. Ha itt baj van, az az egész életünkre hatással van. Fájó, instabil, reumás, kotyogó, ropogó, beakadó lábbal még a legapróbb mindennapi mozgásformák, feladatok is gondot jelenthetnek.
Sokan sportolunk túlsúllyal. A mi esetünkben fokozottan oda kell figyelni, hiszen a plusz kilók hatványozottan nagyobb terhelést jelentenek. Ha a térd kopik, vagy megsérül, soha nem lesz már olyan, mint korábban. Az izmok és az erőnlétünk viszonylag hamar idő alatt képes látványosan fejlődni. Elképzelhető, hogy már néhány hét után le tudunk futni egyben 5 km-t. Ez viszont egyáltalán nem jelenti azt, hogy az ízületeink is felkészültek rá. Sajnos túl sok olyan esettel találkoztunk már, amikor a túl nagy hév, vagy a túlsúly néhány hónap után a térdsebészeten juttatta a kezdő futót.
Fokozatosan növeljük a terhelést, tartsunk pihenőnapokat, soha ne hagyjuk ki a bemelegítést és a nyújtást. Kezdőként, vagy túlsúlyosként felejtsük el a lépcsőzést, a mély guggolást, a gyors tempójú, vagy hosszú futásokat. Ráérünk, az eredmények megvárnak. Inkább toljuk el a nagy célokat néhány évvel, mint hogy egy sérülés véget vessen az életmódváltásnak, a sportnak. Ha a fogyás a cél, nem kell félmaratont futni. A megfelelő pulzus és intenzitás sokkal fontosabb.
A végén álljon itt elgondolkodtatásul néhány jellemző sérülés:
- - Futótérd: a térdkalács hátsó része megkopik, fájdalmat okoz. Oka lehet a rossz technika, combizmok gyengesége, vagy rosszul kiválasztott, esetleg túlhordott futócipő
- - IT szalag szindróma: égő fájdalom a térdben, vagy a csípőben. Jellemzően hosszútávfutóknál jelentkezik. A hosszú táv itt relatív is lehet, hiszen túlsúllyal jóval kisebb távnál is nagyobb terhelés kapunk. A comb külső oldalán futó iliotibiális szalag megduzzadhat, megduzzadhat, ami dörzsölheti a csontot. Nagyon figyeljünk oda a bemelegítésre és a nyújtásra, illetve futás közben ne forduljon befelé a lábfejünk, ezekkel megelőzhetjük ezt a roppant kellemetlen problémát.
- - Fáradásos törés, repedés: megterhelő edzésprogram, erőltetett tempó, kierőszakolt tempójú fejlődés mellett az állandó túlterhelés törést, repedést okozhat. A futás szóljon a rekreációról, legyen jó élmény. Ha túl sokat várunk el a szervezetünktől, meg fog állítani.
- - Tibial tendonitis: ha a cipő támasztása nem megfelelő, a lábszár belső oldalán lévő izmok tapadási helye begyulladhat. Használjunk rugalmasabb sarkú cipőt (itt azonban figyeljünk arra, hogy ne legyen túl puha, nem felhőn kell járni), futás után alaposan nyújtsuk le a vádlinkat és a lábfejünket.
- - Gyulladt Achilles: ha a lábfej kifelé fordulva hagyja el a talajt, túl nagy terhelést kaphat az Achilles-ín. Figyeljünk oda a megfelelő futótechnikára és szükség szerint használjunk korrekciós talpbetétel.
- - Plantar fascitis: a lábfej helytelen mozgása, vagy a merev, megrövidült vádli a talp középső ívén okozhat fájdalmat. Használjunk megfelelő talpbetétet és nyújtsunk alaposan futás után.