"Jaj, de fáj a derekam!" "Egész nap a számítógép előtt görnyedek." "Olyan jól esne kinyújtózni." Ismerős? Sokszor hallottam és én magam is mondogatom. A veleszületett problémákon kívül a rossz tartás hátterében a gyenge hát és törzsizomzat áll. Ha nem kapunk észbe, komoly, vissza nem fordítható, maradandó gerinc deformitások alakulhatnak ki.
Sokan élnek együtt enyhe gerinc deformitással úgy, hogy nem is tudnak róla. Ezek egy kis odafigyeléssel nagyrészt korrigálhatók, sőt, akár meg is szüntethetők. De miről is beszélek? A három leggyakoribb gerinc deformitás:
1. Scoliosis aka gerincferdülés
A gerinc oldal irányú görbülete. A scoliosis lehet veleszületett, de leggyakrabban a kamaszkori hanyag tartás következtében alakul ki.
Honnan ismered fel?
- - a vállak aszimmetrikusak, az egyik lejjebb van mint a másik
- - súlyosabb esetben a csípő is aszimmetrikus, az egyik csípőlapát lejjebb van mint a másik
Teszt: hajolj előre, hajtsd le a fejedet. Kérj meg valakit, hogy a hüvelykujját húzza végig erőteljesen a gerinceden a nyaki gerinctől egészen a farcsontig. Egyenesedj fel. Ha a húzás nyomán kipirosodott vonal egyenes, akkor minden rendben. Ha oldal irányú görbületet látható, akkor gerincferdülésed van.
2-3. Kifózis, aka púposság és lodrózis
kifózis lordózis
A két probléma gyakran kéz a kézben jár. A hát felső részén kialakuló fokozott görbületet nevezzük kifózisnak (púposság), az ágyéki szakasz fokozott görbülete pedig a lordózis. A púpos tartást gyakran az ágyéki gerincgörbület fokozásával próbája a beteg korrigálni, így alakul ki az ún. kompenzáló lordózis.
(Létezik még kifo-szkoliózis is, amikor a ferdüléshez púposság is társul.)
Mi a megoldás?
A hát és a törzs izmait a megfelelő gyakorlatokkal meg kell erősíteni. A jó feladat egyszerre korrigál és erősít.
Figyeljünk oda a tartásunkra. Amikor leültem a géphez, kihúztam magam, de mire ide jutottam, már görnyedek.
Ha ülő munkát végzel, szerezz be egy speckós, lehetőleg ék alakú ülőpárnát. Az ék alak miatt kénytelen leszel kihúzni magad, mert ha púposan ülsz, lecsúszol a székről. A párnát fokozatosan kezdd el használni, először napi fél, maximum egy órányit, mert az izmokat fokozatosan kell hozzá (vagy vissza?) szoktatni a megfelelő pozícióhoz. Pár hét alatt eljuthatsz oda, hogy egész nap ezen ülsz és nem lesz megerőltető, sőt!
Legközelebb speciális tartásjavító feladatokkal jövök, reszkessetek púpos gyerekek és gerincfecók!
Ancsur