Vékony vagyok, én bármit megehetek!
Biztos ez?
Van egy rossz hírem. Attól, hogy valaki MÉG nincs elhízva, az nem jelenti az, hogy ez örökre így marad. Persze szaladgálnak köztünk olyan genetikai csodák, akik minden nap megehetnek egy üveg Nutellát és akkor sem híznak egy grammot sem. (Igen, őket én is nagyon utálom.) Nem árt azonban, ha tisztában vagyunk azzal, hogy létezik az úgynevezett „viszcerális zsír”, azaz zsigeri zsírszövet, ami a belső szerveket borítja be. Ebből kívülről semmi nem látszik és, megdöbbentőek azok a vizsgálatok, amelyek kimutatják, hogy egy vékony ember is mennyire zsíros lehet belülről. Ez a típusú zsír egyébként legalább olyan veszélyes, ha nem veszélyesebb, mint a bőr alatt lerakodó háj.
Nyilvánvaló, hogy ha valaki vékony, akkor könnyebben lecsúszik egy mekis hambi, egy kis süti meg egy kis telítetlen zsírsavakban tocsogó Fornetti. Akinek soha nem voltak súlyproblémái, az általában kevésbé tudatos, legalább is az én megfigyelésem szerint. De vajon miért?
Miért kéne szeméttel, zsírral, cukorral, agyonfinomított üres kalóriákkal tömi a testünket csak azért, mert nem vagyunk elhízva? Úgy gondolom, hogy egy kicsit ez is olyan, mint az ész nélkül sportolók esete. Itt is hosszú távon kell(ene) gondolkozni. A telítetlen zsírsavak, a sok E, a cukor, a tartósítószerek egy vékony testben lévő szervezetre sincsenek jó hatással. Hosszú távon ugyanúgy lerakódik, és az egyelőre láthatatlan problémákat okoz(hat).
Nyilván nem kell mindenkinek kajanácinak lennie, tehát itt is törekedjünk az egyensúlyra.
A teljes kiőrlésű péksütiktől, a barna rizstől, a salátától, zöldségektől, gyümölcsöktől még senkinek nem lett semmi baja.
Egyébként nem nagy tudomány az egészséges étkezés: ha ránézel a tányérodra és csupa fakó színű barnás-homokszín kaját látsz, akkor gyanús, hogy amit beviszel, az nem jó neked.
Legyen az ételed színes!
Fontos még megemlíteni a rosttartalmat is. A megfelelő rostbevitel elengedhetetlen az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. A hosszú távú rostmentes életmód nem csak székrekedést, hanem akár rákot is okozhat, ami elég ijesztő, főleg annak fényében, hogy apró változtatásokkal nagyon egyszerűen növelhetjük a bevitt rost mennyiségét.
Hús mellé saláta, grillezett zöldségek, levesek, teljes kiőrlésű gabonából/magokból készült köretek/kenyerek és megfelelő folyadékbevitel. Ha csak ennyin változtatsz, máris hatalmas lépést tettél saját magadért és az egészségedért.
A sportolók kedvéért jegyzem meg, hogy az izom nem épül fehérje nélkül és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett sokkal hatékonyabb az edzés és növelhető a teljesítmény, főleg ha lassan felszívódó CH-kat eszel edzés előtt. Ilyen edzés előtti szuperkaja pl zabkása.
Mert a normál testalkatú tudatosan étkezők hosszú távon nagy valószínűséggel egészségesebbek lesznek, mint a junk-foodon élő társaik.
Vigyázz magadra! Csak egy van belőled.
Ancsur