Az edzettségen, genetikán és a szemszínen kívül? Saját tapasztalatom szerint elég sok minden.
(Az emelkedett pulzusszám élettani okait keresd itt: www.google.com. Én itt csak tapasztalatot osztok meg.)
1. Fáradtság
Nálam ez elég random módon befolyásolja, egy párszor már előfordult, hogy egyszerűen nem tudtam a megfelelő tartományig feltornázni, de volt már olyan is, hogy pillanatok alatt elszáll. Ilyenkor nincs mese, lassítani kell. Nekem ilyenkor szokott elszállni a szívemmel párhuzamosan az agyam is ("miért ilyen magas?" "elegem van ebből a szarból", stb..), ami ugye plusz 5 ütés. Minyimum.
Megoldás: Rileksztékitiíííízi. Ha tartósan fáradtnak érzed magad, akkor pihenj egy pár napot. Nem ezen fog múlni, ellenkező esetben pedig esélyes a túledzés.
2. Betegség
Az emelkedett pulzusszám a betegség előjele is lehet. Betegen edzeni egyébként szerintem nem okos dolog, ha nem pihened ki, az később egy csinos szövődmény formájában visszaüthet, illetve az immunrendszeredet remekül meg lehet a betegen edzéssel szívatni, hálából egy sima megfázással is heteket fogsz szenvedni.
Mióta PK-zok, egyszer voltam beteg, de akkor nagyon. Egy hónapot ki kellett hagynom és kb. ugyan ennyi időbe telt, mire a pulzusom is és én is a régi voltam.
Megoldás: Türelem, tornaterem, ágynyugalom, fokozatosság.
3. Nem ittál/ettél eleget.
A kiszáradás emeli a pulzust. Az eléhezés pedig csökkenti. Általában.
4. Az alkohol nyomorba dönti a pulzuskontrollba vetett hited
Ha másnaposan futsz, készülj fel az a megemelkedett pulzusszámra. Ezzel a ténnyel Karácsonykor szembesültem, egy kis pálesz, egy-két-három roséfröccs, másnap futás. Amúgy tény, hogy másnaposságra a legjobb választás a mozgás, így este újult erővel lehet újra kezdeni a züllést. Ezt tettem én is, majd másnap ismét futottam, hasonló eredménnyel. (Az magasság emelkedést ne nézzétek, mert az valamiért nem stimmel, nagyjából síkon futottam.)
Megoldás: Kerüld a másnaposságot, maradj részeg!
Na, vajon melyik a másnapos és melyik a példamutató sportember?
Ancsur