Hónapok, vagy évek óta rendszeresen edzel, a mérleg mégis egyre ijesztőbb számokat mutat? Íme öt egyszerű tipp, ami megakadályozhatja a súlycsökkentést, és néhány egyszerű tipp, hogy segíthess ezen a fura helyzeten.
1, Az edzéseid után túl sokat eszel.
Az edzés végén úgy gondolod, hogy az "elértem és elégettem" érzésével üresre eheted a hűtőt? Egy kapcsolódó tanulmány szerint a legtöbben a szükségesnél többet esznek az edzéseik után.
Vajon a reggeli 45 perces kocogás után kérhetünk-e egy nagy szelet csokis sütit? Gondoljunk bele, egy átlagos testalkatú, 70 kilós nő 45 perc 6:15 perc/km tempójú kocogás mellett nagyjából 476 kcal-t éget el. A nagyágyú, a mekis Csupacsoki energiatartalma 887 kcal. Nyilván ez végletes példa, de már egy átlagos sütizéssel is pár perc alatt visszatölthetjük az előző háromnegyed óra fáradalmait.
Megoldás: A kalóriabevitelt és az edzés utáni étkezéseinket a mozgás energiaigénye és a testünk szükségletei alapján állítsuk össze. Érdemes vezetni, hogy az egyes edzésekkel mennyit égettünk el, így jobban látjuk majd az egyenlegünket.
2, Az edzéseid során a határaidat feszegeted
A hajnali ötös gyilkos boot camp edzés után úgy érzed, hogy jó úton vagy a csodás testalkat felé, de valami miatt mégsem csökkennek a kilók? Ha az edzés után teljesen ki vagy facsarva, kimerültél, fájdalmaid vannak, és egyedül arra vágysz, hogy egész nap a kanapén feküdj, elképzelhető, hogy többet ártasz, mint használsz. Az edzések nyújtsanak kihívást, hagyd el a komfortzónádat, de figyelj a határaidra. A túlzó edzés után cukorra vágyakozhatunk, gyengülhet az immunrendszerünk és álmatlanságban is szenvedhetünk - ez pedig általában egyenes út a súlygyarapodás felé.
Megoldás: Kövessünk a jelenlegi edzettségi szintünknek megfelelő edzéstervet. Legyen olyan, ami tartogat kihívásokat, de nem tép szét. Nem vagy biztos benne, hogy melyik az ideális számodra? Tájékozódj, keress fel egy személyi edzőt.
3, Kevesebb kalóriát égetsz, mint gondolnád
Ugye milyen fantasztikus érzés, amikor a futógép az edzés végén azt írja, hogy 800 kalóriát égettél? Ez azonban nem mindig ilyen egyszerű. A tapasztalatok szerint az edzőtermi gépek akár 30 %-kal is magasabb értékeket mutathatnak. A pontos méréshez a pulzusmérés mellett számos adatra szükség van, ezek nélkül általában előre beállított referenciaértékek mentén számítja az energiaigényt.
Ha van is pulzusmérő a gépen, egyáltalán nem biztos, hogy pontosan mér. Ha a szenzor a markolaton, vagy kormányon van, jó eséllyel magasabb értéket fogunk látni. Egy minőségi pulzuspánttal ellátott óra pontosabb adatokkal szolgálhat.
Megoldás: Ha nincs pontos eszközünk, az energiafelhasználást becsüljük távolság alapján. Egy átlagos testalkatú nő nagyjából 300 kcal-t éget el 5 km futás, 6,5 km séta, vagy 15 km kerékpározás alatt.
4, Az edzésprogramod nem kiegyensúlyozott
Igen, a Zumba csodás dolog, de nem biztos, hogy mindenkinek egyedül ez az üdvözüléshez vezető út. A változatosság izgalmasabbá teszi az életet, valamint nagyban hozzájárul a jobb egészséghez, a vékonyabb és erősebb testhez. Nincs olyan mozgásforma, ami egyedüliként kielégíthetné minden igényünket.
A folyamatosan azonos intenzitással végzett cardio edzés mellett bizonyos idő után lelassul a fejlődés. Érdemes időnként keresztedzést is csinálni, próbáljunk ki más típusú edzéseket és új sportágakat is.
Megoldás: A heti edzésprogramod tartalmazzon több fajta aktivitást. Legyen benne cardio, erősítés, nyújtás, törzsizom is.
5, Túlságosan feszes és merev az edzésterved
Hétről-hétre ugyanarra a testformáló edzésre jársz? Válts nagyobb súlyokra, emeld meg az energiafelhasználást, építs több izmot. Miközben változtatsz a szokásos menetrenden, próbálj ki valami mást is, például a jógát, vagy a Pilatest, hogy újabb kihívások elé állítsd a testedet.
Hogy ez miért is fontos? Ha mindig ugyanazt és ugyanúgy csináljuk, a szervezetünk hozzászokik a terheléshez és egy idő után már nem fog fejlődni. Rutinná válik, egyre kevesebb kalóriát igényel.
Megoldás: Válts nagyobb súlyokra, tekerd feljebb az ellenállást, fuss más útvonalon, változtass az intenzitáson, hogy több kalóriát égess és újra elinduljon a súlycsökkentés. Még ha olyan mozgásformát is próbálsz ki, ami jellemzően nem igényel túl sok kalóriát, az első időszakban a szervezetednek újfajta terhelést jelent, számos pozitív élménnyel fogsz gazdagodni.
Forrás: Shape