A futócipő egy cipőnek kinéző összetett rendszer, ami mögött évtizedes fejlesztések állnak. Bár a formája tényleg olyan, mint egy egyszerű tornacsuka, a varázslat a felszín alatt van. Mindenféle becsapódás- és rezgéselnyelő, csillapító rétegek. Segítő támasztékok, rögzítők, gélek, habok, légpárnák, rugalmas bigyók. Soknál még a cipőfűző is jóval több, mint aminek látszik.
Ennek megfelelően az ára is vaskosabb, mint amit az utcára szoktunk vásárolni. Jellemzően 15-20 ezer Ft-tól indulnak. Viszont akinek van egy kis lúdtalpa, túlsúlya, vagy egyéb, nehezítő tényezője, valószínűleg jobban a zsebébe fog nyúlni a pénztárnál. Bizony könnyen elszaladhat a végösszeg 35-40 ezer Ft fölé is.
Ráadásul rendszeres edzések mellett az élettartama is erősen limitált. A legtöbb típus normál használat mellett 1000 km környékén megy nyugdíjba. Van, aminél ez csak 700 km, de több márka 1500 km-es teljesítménnyel reklámozza a cipőit. Túlsúlyt cipelőként bármelyiket is választjuk, készüljünk rá, hogy akár a felére is csökkenhet az élettartam. Most fogom megvásárolni a negyedik futócipőmet. Mindhárom korábbi cipőm 4-500 km-nél már igen kemény volt, 6-700-nál pedig már szinte semmit sem csillapít. Felüt, fáj, nem jó. Ami egy 60-70 kilós testtömeg becsapódását hosszú ideig bírja, az a 90-100-120-140-150 kiló terhelésétől hamarabb elfárad.
Azaz könnyen lehet, hogy félévente új cipőt kell vásárolnunk. Hiába néz ki kívülről majdnem ugyanúgy, mintha most vettük volna ki a dobozból, a belső rendszerei már nem alkalmasak a futásra. Ugyanúgy nem szabad túlhordani, mint például egy kontaktlencsét. Elsőre talán jó ötletnek tűnhet, de ha elkezd fájni miatta a térd, vagy a boka, maradandó károkat is okozhatunk.
No de térjünk is vissza a lényeghez. Egy jó futócipő árából ipari mennyiségű sört, vagy mozijegyet vehetünk. Fájó lehet egyben kicsengetni ennyit. Javasolnék egy egyszerű módszert arra, hogy úgy érezzük, ingyen lett futócipőnk.
Van egy malacpersely aranytömb az asztalomon, amibe mindig bedobálom a zsebemben, pénztárcámban lapuló 100 és 200 Ft-os érméket. Egyszerre így csak egy-egy kisebb összeg kerül bele, ami a napi kiadásokat nem növeli meg túlságosan. Reggel, indulás előtt gyakran megnézem, hogy milyen apró van nálam és általában máris több lett a futócipő-alap. Az elmúlt három hónap alatt közel 15 ezer Ft-ot gyűjtöttem így össze.
Átlagos készpénzforgalom mellett összejön általában havi 5 ezer Ft. Azaz, ha sokat edzek és félévente új cipőre van szükségem, pont összegyűlik a cipő ára, mire kell az új. Mindezt úgy, hogy nem kellett egyben nagyobb összeget erre áldoznom.
Ez a kis "trükk" sokat segíthet a megfelelő cipő beszerzésében.
Zoli