Bizonyára már nektek is feltűnt a sportközvetítésekben, edzésen, vagy egyéb helyen, hogy egyesek tele vannak ragasztgatva különböző testrészeken, különböző színű és formájú szalagokkal. Meg kell mindenkit nyugtatnom, hogy ez nem egy divathóbort, ennek megvan az oka és a miértje.
Hogy miért került elő a téma? Ancsurról nemrég lekerült a tökéletesen formatervezett hátizsákkötés, amit annyira szeretett. Ahhoz, hogy a rehabilitációja gyorsabb és tökéletesebb legyen bevetettük a kinesio tape erejét.
(A képeken láthatjátok, hogy nem friss a ragasztás. 5 napja ragasztottam fel a tape-t. Ancsur kíméletlen a szalagokkal, úszik, fut és edz velük!)
Mit tud a kinesio tape?
A kineziológiai szalag egy elasztikus, kémiai anyagoktól mentes tapasz. A tape leggyakoribb alkalmazási területe az izom-, ízületi fájdalmak csökkentése. Célszerű, hogy a ragasztást mindenképpen olyan ember végezze, aki járatos a ragasztás technikájában (tanfolyamot végzett), illetve az anatómiában, mozgásélettanban! Azért szükséges ez, mert ők tudják optimálisan és hatékonyan felhelyezni a szalagot. A felhelyezésnél például nem mindegy, hogy hol tesszük fel húzva, hol lazábban, hol vágjuk be, vagy éppen milyen irányba helyezzük fel tapaszt. Nem mindegy! A rossz felhelyezésnek nincsen igazolt mellék-, de a pozitív hatása sem!
Felhelyezés előtt mindenképpen meg kell tisztítani a területet, szükség esetén le kell azt borotválni, hogy a szalag a bőrön fent maradjon akár egy héten keresztül. A felhelyezett szalag szinte egy második bőrként viselkedik. Lehet benne fürödni, úszni. Kis mértékben vízlepergető. A szalagot fájdalommentesen (vagy enyhe fájdalommal) nedvesen, fürdés közben lehet, óvatosan eltávolítani.
Hogyan segít?
A fájdalom, a probléma területe mindig valamilyen helytelen működésre, zavarra vezethető vissza. A kinesio tape a test öngyógyító mechanizmusát hívja segítségül, a probléma területén lévő receptorok ingerlésének segítségével. A szalag rugalmasságán keresztül tudja stimulálni a területet.
Sokan úgy tudják, hogy a szalagok azért színesek, mert azzal jelölik azt, hogy mennyre erős a matéria, vagy sem. A különböző színű kinesio tape-ek sem erősségükben, sem tapadásukban, sem anyagukban nem különböznek. A színek jelentőségének a színterápiában van szerepe.
- kék: nyugtató, pihentető; görcsoldás, ízületi és izomfájdalmak valamint gyulladás esetén nyújt segítséget
- piros: segít anyagcsere betegségek, keringési zavarok, alacsony vérnyomás esetén, valamint segít a hő termelő folyamatoknál
- bézs/ testszín: semleges hatású
- fekete: fokozza a piros és a kék szín hatását.
Mely területeken használható?
- fájdalomcsillapítás
- izomhúzódás, izomfájdalom
- görcs
- részleges szalagsérülés
- ízületi vagy íngyulladás
- bevérzések
- nyirokkeringés fokozására
- mozgásszervi rehabilitáció
Ellenjavallatok:
- nyílt sebre, friss hegre nem szabad felragasztani
- a ragasztóval (akril), vagy a festékanyaggal (létezik színezőanyagmentes szalag is) szembeni allergia (ha esetleg felragasztás után derül ki az allergia, akkor azonnal el kell távolítani és sütőporos vízzel lehet borogatni a területet)
- első trimeszter
- ha felragasztás után bárminemű pirosság, viszketés, fájdalom lép fel
Természetesen, mint mindenben, ebben is hinni kell!
Vanda