Lőrincz Olivért nem véletlenül övezi kiemelt tisztelet. Sportolóként és edzőként is nagyszerű eredményeket tud felmutatni. Olivér többek között Lubics Szilvi, többszörös spártai hősnő és női győztes edzője. DK Gergő is neki köszönheti őrületesen gyors félmaratoni és maratoni idejét. Ráadásul Oli annyira jó fej, hogy még kérdést is lehet neki feltenni a facbukon, amire ő válaszol is, de izibe :)
Bennem már érlelődik egy kérdés kérdés jó ideje, egy életem, egy halálom, gondoltam, én biza felteszem. Érdemes volt. Okulás következik.
A kérdésem a következő: tavaly május óta futok pulzuskontrollal. Akkor 150-es átlagpulzushoz 8 perces tempó társult. Aztán szerencsére elkezdtem fejlődni, jelenleg 150 (télen)-155 (nyáron) között pulzussal simán futom a hat perc körüli (5:50-6:10) ezreket. Úgy érzem, hogy hónapok óta megrekedtem ezen a szinten. Gyorsulni sem gyorsulok, mert a következő történik: ha a tempót akár csak 10 másodperccel növelem, 5:40-re, akkor a pulzusom egyből felszalad 160-165-re, 5:30-nál már a 170-et is eléri. Nem értem, hogy egy ilyen kis gyorsítás miért eredményez 10 bpm emelkedést? A laktát-küszöböm 175-bpm-nél van, sokat futok 155-ös pulzus körül, de most télen inkább alatta. Lehet, hogy a "fekete lyukban" edzek és többet kellene magasabb pulzuson futnom? Milyen edzéseket javasolsz ahhoz, hogy gyorsuljak és hogy ne legyen ilyen nagy bpm emelkedés?
Válasz:
Ami szinte biztos, hogy nem gyorsabban kellene elkezdeni edzeni amiatt, mert nem fejlődsz. Nálad, a te szinteden (6p körüli ezrek) még javában az aerob anyagcserét, a lassú izomrostokat kell megcélozni a gyorsulás érdekében, ez a terület hézagos. Ehhez sok, bőven aerob futás szükséges. A következő a javaslatom: próbálj időben többet ráfordítani és nem emelni a pulzuson, a 150 környéke megfelelő, vagy akár mehetsz lassabban is, de fölé nem kell intenzitásban. A mennyiség növelésével növeled a stressz nagyságát, amihez alkalmazkodásképp fejlődni fog az aerob rendszer, ennek okán javulni fog a sebességed.
Egyébként azért emelkedik meg hirtelen a pulzusod kis sebességemelés mellett is, mert ott szűk tartomány választja el a képességeid a tested számára még elbírható és hirtelen túl sok között. Számára ez már túl sok, túlpörög. Edzésen nyugodtan maradj 6.10 körül, vagy ahogy írtam még lassabban 6.30ig is akár, de ez csak úgy működik, ha az edzés mennyiségét viszont növeled (heti max. 10%-al!). Vagy az edzésnapok számát növeld, vagy az egyes edzések hosszát, vagy mindkettőt, hogy összességében (nem növelt intenzitás+növelt mennyiség) nagyobb legyen az inger, mint az eddigi.
-
Úszást és bringát is növelhetsz, a futóképességeidre így is tudsz hatni most alapozáskor.
Erről eszembe jut, amit Gyula mondott a magánélet, munka és sport egyensúlyáról. Eddig is necces volt, nagyon nehéz megtalálni az egyensúlyt. Bringára a melóba tekerésnél és a heti 1-2 minimum két órás spinningnél nem tudok több időt szánni tavaszig. Anyagi okok miatt sem. Heti 2x járok úszni hajnalban, többet se fizikailag (így is nehezen kelek hajnal 5-kor, az NAGYON korán van.) se anyagilag nem tudok többet vállalni. Tehát kizárásos alapon többet kell futni. Ezennel az összes házimunkát, főzést, takarítást a lambériás szolgára hagyom. (Tudom, hogy az libériás, de így viccesebb:)
Ti hogy osztjátok be az időtöket?
(Ez úton is köszönöm Olivérnek a választ.)
Ancsur